Підсумки літнього оздоровлення та відпочинку дітей в закладах освіти у 2017 році

З метою реалізації державної політики у сфері оздоровлення та відпочинку дітей, учнівської молоді відділом освіти Глухівської міської ради, закладами загальної середньої освіти, закладами дошкільної освіти, закладами позашкільної освіти здійснено організаційні заходи щодо підготовки до літньої оздоровчої кампанії та залучення дітей, учнівської молоді до різних форм оздоровлення та відпочинку, трудової та екскурсійної діяльності, забезпечення належних санітарно-гігієнічних умов оздоровлення.

У 2017 році у місті збережена мережа дитячих закладів оздоровлення та відпочинку усіх типів, оздоровчо-відпочинкові послуги надавали 12 закладів оздоровлення та відпочинку, а саме:

10 пришкільних та профільних таборів на базі закладів загальної середньої освіти та закладів позашкільної освіти,

заміський оздоровчий дитячо-юнацький табір «Сонячний»,

наметовий табір громадської організації «Мужність».

Забезпечено організацію оздоровлення та відпочинку дітей, учнівської молоді згідно з прогнозованими показниками, а саме:

  1. На базі пришкільних та профільних таборів охоплено оздоровчо-відпочинковими послугами 1205 дітей.
  2. У заміському оздоровчому дитячо-юнацькому таборі «Сонячний» оздоровлено 253 дитини.
  3. У наметовому таборі «Літо мужності» - 22.
  4. 4. У державному підприємства України «Український дитячий центр «Молода гвардія» - 5 осіб.
  5. 5. У державному позашкільному закладі-дитячому закладі санаторного типу «Ровесник» Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації – 53.
  6. У державному підприємства України «Український дитячий центр «Артек» - 12
  7. 7. У дитячих спеціалізованих санаторіях МОЗ України – 74 дітей.

Всього оздоровчо-відпочинковими послугами охоплено 1624 дітей шкільного віку, що становить 57 % від загального учнівського контингенту. З них 891 дитина пільгових категорій.

Всього оздоровлено 397 дітей, з них 268 осіб пільгових категорій. Відпочинком охоплено 1227 учнів на базі пришкільних та профільних таборів, із них 623 дітей пільгових категорій.

У розрізі категорій: дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування – 71, дітей-інвалідів – 4, дітей з багатодітних та малозабезпечених сімей – 120, дітей, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи – 11, дітей, які перебувають на диспансерному обліку – 74, талановитих та обдарованих – 553, дітей внутрішньо переміщених осіб – 15, дітей із сімей учасників АТО – 14.

Всього на оздоровлення та відпочинок дітей у 2017 році з бюджету міста використано 397,6 тис. грн.( 150,0+ 150,0+ 97,6).

З метою якісної підготовки закладів до літньої оздоровчої кампанії були видані накази відділу освіти від 10.05.2017, а саме:

№ 221-ОД «Про організацію профілактичної роботи та створення безпечних

умов під час проведення оздоровчої кампанії»,

№222 - ОД§1 «Про організацію оздоровлення, відпочинку та зайнятості дітей,

учнівської молоді влітку 2017 року»,

№222 - ОД§2 «Про організацію літнього відпочинку та оздоровлення дітей у дошкільних навчальних закладах влітку 2017 року»,

№ 223-ОД «Про забезпечення дотримання санітарного та епідемічного

законодавства у дитячих закладах оздоровлення та відпочинку влітку 2017 року»,

№ 224-ОД «Про перевірку дитячих закладів оздоровлення та відпочинку»,

№ 225-ОД «Про забезпечення харчуванням дітей у навчальних закладах

під час оздоровчої кампанії»,

№ 226-ОД «Про організацію протипожежного захисту під час оздоровлення, відпочинку, зайнятості учнівської молоді влітку 2017 року»,

№ 248-ОД від 17.05.2017 «Про внесення змін до наказу від 10.05.2017 року № 224-ОД «Про перевірку дитячих закладів оздоровлення та відпочинку».

У всіх вищезазначених пришкільних та профільних таборах, закладах дошкільної освіти та заміському оздоровчому дитячо-юнацькому таборі «Сонячний» є дозвіл санітарно-епідеміологічної служби та відповідний акт прийомки закладу.

Перед початком функціонування дитячих закладів оздоровлення та відпочинку погоджені режим роботи та графік харчування,постачальників продуктів харчування, двотижневі перспективні меню з Державним управлінням Держпродспоживслужби в м.Глухів. Заключені договори на постачання продуктів харчування та сировини тільки з підприємствами, у яких є всі умови щодо постачання безпечної продукції гарантованої якості. Проведений 4 травня 2017 року спільний семінар-навчання з відділом освіти та Глухівським міськрайонним управлінням Держсанепідслужби в Сумській області, з питань профілактики харчових отруєнь, організації харчування в закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку. У лютому 2017 році проведено навчання всіх працівників з охорони праці, безпеки життєдіяльності.

Постійно контролювався відповідальними працівниками стан ігрових та спортивних майданчиків, території закладу, утриманням її в належному стані, не допускалося на території отруйних рослин, грибів, бездоглядних тварин.

Проведені інструктажі з техніки безпеки та охорони життєдіяльності під час відпочинку та трудової зайнятості учнів. Призначені відповідальні особи за стан дотримання протипожежної безпеки під час роботи пришкільних та профільних таборів . Розроблені схеми евакуації учнів (у тому числі у словесній формі) та забезпечені вільні шляхи евакуації на випадок надзвичайних ситуацій. Проведені навчання працівників пришкільних та профільних таборів з правил пожежної безпеки. Розроблені заходи щодо організації роботи з техніки безпеки, протипожежної безпеки, попередження дитячого травматизму в літній період та під час організації оздоровлення учнів

Призначені відповідальні за стан дотримання протипожежної безпеки під час роботи пришкільних та профільних таборів. Розроблені заходи щодо організації роботи з техніки безпеки, протипожежної безпеки, попередження дитячого травматизму в літній період та під час організації оздоровлення учнів. Проведені інструктажі з охорони життєдіяльності, протипожежної безпеки, правил дорожнього руху, поведінки учнів на воді під час відпочинку та зайнятості дітей. Призначені наказом по закладу відповідальні за стан електрообладнання. Забезпечений профілактичний огляд електрообладнання харчоблоків, усунені порушення.

Розроблені схеми евакуації учнів (у тому числі у словесній формі) та забезпечені вільні шляхи евакуації на випадок надзвичайних ситуацій.

Проведено навчання працівників пришкільних та профільних таборів з правил пожежної безпеки. Укомплектувати пожежні щити необхідним обладнанням.

Оновлені куточки з протипожежної безпеки, охорони праці, надзвичайних ситуацій. Працівники пришкільних та профільних таборів вели журнали-інструктажів під час туристичних походів, екскурсійної, трудової зайнятості учнів. Складений і погоджений з відділом освіти план культурно-масових заходів (бесід, конкурсів плакатів, малюнків, розважальних ігор) протипожежної тематики та попередження дитячого травматизму під час надзвичайних ситуацій.

Особливу увагу у закладах оздоровлення та відпочинку було приділено організації виховної роботи, спрямованої на загартування школярів, формування в них навичок здорового способу життя, виховання у дітей почуття патріотизму, національної свідомості, відродження національних традицій, обрядів, звичаїв, навчання дітей основам народної творчості і ремесел,  з популяризації європейських демократичних цінностей.

На період оздоровлення були розроблені виховні заходи з урахуванням інтересів та вікових особливостей дітей, визначних дат і свят, що припадають на цей період, місцевих умов і можливостей, традицій закладів освіти. У всіх таборах працювали гуртки, відповідно до запитів та інтересів дітей. Проводились з учнями туристсько-екскурсійні поїздки,подорожі з метою вивчення природних та історичних пам'яток Сумщини,України.

Протягом літнього періоду під час роботи пришкільних та профільних таборів охоплено учнів трудовою та екскурсійною зайнятістю, у тому числі шляхом організації трудових загонів старшокласників – 1(11 дітей), ремонтних бригад -6 (103 дитини), бригад по благоустрою – 7(105 дітей), екскурсіями – 20( 689 дітей), походами – 13(397 дітей). Під час роботи пришкільних та профільних таборів туристсько-екскурсійним подорожами охоплено 1205 дітей (100%), у тому числі виїзними екскурсіями - 300 дітей.

Під час роботи пришкільних таборів на базі закладів загальної середньої освіти функціонувало 8 мовних таборів, де працювало 17 вчителів іноземної мови та 50 студентів Глухівського національного педагогічного університету імені О. Довженка.

Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №1 –  функціонувало 2 пришкільних табори (200 дітей), які працювали : краєзнавче направлення «Вчимося, живимо, граємося разом» та художньо-естетичне направлення «Розвиток пізнавальних і творчих умінь і навичок учнів шляхом використання ігрових моментів».

Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 –  функціонував 1 пришкільний табір (140 дітей) ,тематичний напрямок роботи «Мій край, моя історія жива».

Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3 –  функціонував 1 пришкільний табір (170 дітей) працювали за краєзнавчим напрямок «Вивчаємо рідний край».

Навчально-виховний комплекс: ДНЗ-ЗОШ І-ІІ ступенів № 4 – працював 1 пришкільний табір (60 дітей)- за художньо-естетичним напрямком «Співвідношення мовної практики та розважальних видів діяльності театрально-драматичного направлення».

Навчально-виховний комплекс: ДНЗ-ЗОШ І ступеня № 5–  функціонував 1 пришкільний табір (60 дітей) за краєзнавчий направленням на тему «Місто наш дім, ми господарі в ньому. Екологічна стежина міста».

Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №6 функціонував 1 пришкільний табір (210 дітей)- тематичний напрямок роботи «Подорож країною іграшок».

Загальноосвітня школа - інтернат І-ІІІ ступенів функціонував 1 пришкільний табір (150 дітей)- тематичний напрямок роботи «Україна – європейська держава».

Всього на харчування дітей у пришкільних та профільних таборах з міського бюджету використано 150,00грн. Вартість харчування однієї дитини у день становила 18,00 грн. за рахунок батьків 9,00 грн., 9,00 за рахунок міського бюджету.

Улітку 2017 року у заміському оздоровчому дитячо-юнацькому таборі «Сонячний» оздоровлено 253 дитини.

У таборі працювали: І зміна – військово-патріотичного направлення, ІІ зміна – естетичного направлення, ІІІ зміна - спортивна.

Табір вчасно отримав акт прийомки та санітарний паспорт на відкриття і функціонування кожної зміни. На підготовку до літнього оздоровлення у заміському оздоровчому дитячо-юнацькому таборі «Сонячний» виділено 97,6 тис. грн. та з метою здешевлення вартості путівок до табору – 150,0 тис. грн. У 2017 році вартість путівки становила 2850,0 грн., ліжкодень - 135,00 грн.

У закладі було організовано п‘ятиразове харчування дітей, вартість якого становила 65,0 грн. у день на одну дитину.

На період проведення оздоровчої кампанії у заміському оздоровчому дитячо-юнацькому таборі «Сонячний» призначені відповідальні люди без права сну у нічний час. Графік затверджений закладом і погоджений з відділом освіти. З відповідальними людьми проведені інструктажі.

Під час роботи заміського оздоровчого дитячо-юнацького табору «Сонячний» були підібрані якісні педагогічні кадри. Проведені відповідні навчання для вожатих, які працювали в закладах оздоровлення та відпочинку. Кадрове забезпечення здійснювалось студентами Глухівського національного педагогічного університету ім.О.Довженка.

Проведені різноманітні заходи, а саме:  «Свято ввічливості», «Рідне місто,любимо тебе!»,виховні години «Права дитини» та  «Що означає бути патріотом»,експрес-гра   «Я-українець, і я -європеєць», «Гонка за лідером», «Експромт – концерт» та інші.

Влітку на базі закладів дошкільної освіти було оздоровлено 965 дошкільники, що становить 79% від загальної кількості дітей станом на 31.05.2017 року.

Максимально були охоплені оздоровленням діти дошкільного віку пільгових категорій, а саме:

з малозабезпечених сімей: всього 37, оздоровлено – 37 (100%);

неповних: всього 72, оздоровлено – 72 (100%);

багатодітних: всього 42, оздоровлено – 42 (100%);

дітей-сиріт: всього 7, оздоровлено – 7 (100%);

з вадами розвитку: всього 4, оздоровлено – 4 (100%).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2004 року№1591 вартість харчування дитини у день була збільшена на 10 % і становила: для дітей віком від 1 до 3 років 13,50 грн., від 3до 6 років – 16,50 грн. Відповідно до затверджених перспективних меню на літній оздоровчий період дітям видавався другий сніданок у вигляді соків, до щоденного раціону дошкільників було введено свіжі овочі та фрукти.

З метою створення комфортних умов для відпочинку та оздоровлення  дітей колективами дошкільних закладів було проведено підготовчу роботу : завезено та замінено пісок в усіх пісочницях, здійснено ремонт ігрових та спортивних майданчиків, пофарбовано обладнання. Крім того, у ДНЗ «Чебурашка» пісочниці обладнано стаціонарними кришками, придбано гойдалки,сенсорні будиночки,замінено розмежування між ігровими майданчиками; у ДНЗ «Журавка» створено екологічну стежину, сенсорний будиночок, метеорологічний майданчик, доріжку здоров’я, 2 машини,дитяче кафе, казкові герої; у ДНЗ «Світлячок» зроблений спортивний майданчик, сенсорний будиночок, 2 гірки. 2 пісочниці зі стаціонарними кришками, гойдалка, поновлені частково столи з лавами для відпочинку на ігрових майданчиках, зроблене нетрадиційне фізкультурне обладнання, кімната відпочинку «Африка»; у ДНЗ «Ромашка» оновлено обладнання на ігрових майданчиках, а саме: пісочниця зі стаціонарною кришкою, 2 гойдалки, човник; у ДНЗ «Зірочка» поновлений спортивний майданчик, створена ігрова зона «У світі казок», на ігрових майданчиках встановлені гойдалки, машини; «Фіалка» - на групових майданчиках добавлені машини, тіньовий навіс, створена галявина казок, встановлені кований місток , лава для відпочинку, на спортивному майданчику поновлені лави та щит для баскетболу; НВК № 5 на спортивному майданчику встановлена колода для ходьби, бігова доріжка, гімнастична стінка та турнік; у НВК № 4 – зроблений павільон.

У всіх закладах придбано іграшки для ігор дітей з піском і водою, підготовлено стаціонарні та виносні хлюпальні басейни, облаштовано дитячі городи, куточки поля . З усіма категоріями працівників ДНЗ проведено інструктажі з охорони життя і здоров’я дітей. Проведення різних форм роботи з дітьми максимально перенесено на свіже повітря, розроблено плани загартування дошкільників різних вікових груп, здійснювалось миття ніг водою кімнатної температури.

Готовність закладів дошкільної освіти до оздоровчого періоду визначалась  працівниками відділу освіти, управління Держпродспоживслужби у м.Глухів, Глухівського міськрайонного відділу державної установи «Сумський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України». У всіх вищезазначених закладів є дозвіл санітарно-епідеміологічної служби та відповідний акт прийомки.

Вся робота у закладах освіти здійснювалась згідно планів на літньо-оздоровчий період. Плани роботи  закладів погоджувалися з відділом освіти та Управлінням Держспоживслужби в м.Глухові.

Літо розпочалося святкуванням Дня захисту дітей, у рамках якого було проведено конкурси малюнків на асфальті, спортивні змагання, тощо. Крім того, на площі міста пройшло спортивне свято для малят усіх дошкільних закладів: діти брали участь у велосипедному заїзді, а насамкінець  за що отримали солодкі подарунки.

Життєдіяльність дітей, за сприятливих погодних умов, організовувалась на свіжому повітрі. З метою ознайомлення дітей з історією та сьогоденням рідного краю, його природою вихователі проводили прогулянки з дітьми вулицями міста, екскурсії до парку, скверів, водойм, пожежної частини, краєзнавчого музею, підприємств Глухова.

Не залишилась поза увагою і трудова діяльність дітей. Дошкільнята охоче працювали на городах, квітниках; мали змогу бачити результати своєї праці та радіти їм.

Протягом літа педагоги працювали над формуванням у дітей навичок безпечної поведінки. Дошкільнята дізналися про корисний і шкідливий плив на організм людини сонячного проміння, вчилися надавати першу допомогу в екстремальних ситуаціях. Під час походів, екскурсій за межі закладу дошкільнята мали можливість більше дізнатися про отруйні рослини, про правила поведінки в полі, парку.

Особлива увага працівниками ДНЗ приділялась загартуванню дітей природними чинниками. Малята залюбки гралися в ігри з піском, водою, ходили босоніж, приймали повітряні та сонячні ванни. Поряд з традиційними, застосовувались нетрадиційні методи загартування: полоскання порожнини рота соле-йодовим розчином, розтирання тіла рукавичкою.

Адміністрація закладів дошкільної освіти всіляко забезпечувала повноцінне збалансоване харчування дітей. Дошкільнята отримували всі необхідні продукти. З присадибних ділянок закладів малята отримували свіжу зелень: цибулю, кріп, петрушку; фрукти та овочі.

У зв’язку з проведенням ремонтних робіт почергово дошкільні заклади міста влітку призупиняли свою роботу, разом – 61 день.

Цікаві та яскраві події життя дошкільників влітку цього року  висвітлювалось на веб-сайтах закладів дошкільної освіти та відділу освіти.

Організовано на місцевому рівні проведення огляду-конкурсу на кращу організацію роботи дитячих закладів оздоровлення та відпочинку,  закладах дошкільної освіти в оздоровчий період. Переможцем міського конкурсу на кращу організацію оздоровлення дітей влітку 2017 року визнано навчально-виховний комплекс: дошкільний навчальний заклад-загальноосвітня школа І-ІІ ступенів№4 та заміський оздоровчий дитячо-юнацький табір «Сонячний». Роботи переможців направлені на обласний огляд-конкурс до Департаменту освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації. Заміський оздоровчий дитячо-юнацький табір «Сонячний» посів ІІ місце у номінації «Позаміські заклади оздоровлення та відпочинку». Навчально-виховний комплекс: дошкільний навчальний заклад-загальноосвітня школа І-ІІ ступенів№4 зайняв ІІІ місце у номінації «Міський дошкільний навчальний заклад».